BLW, czyli bobas lubi wybór to pozwolenie dziecku na samodzielność podczas posiłków

jak to wygląda w praktyce. Po ukończeniu 6. miesiąca życia, ale najlepiej gdy dziecko już potrafi ładnie siedzieć do diety dziecka wprowadza się posiłki stałe, lecz nie papki w słoiczku, którym jestem przeciwna bo są bez smaku (oprócz musów owocowych). Zasadą BLW  jest to że dziecko zjada to co my jemy. Kroimy jedzenie w takie kawałki, aby było mu łatwo chwycić w rączkę np. kształt słupka. Oczywiście proszę się nie przejmować tym, że dziecko nie ma ząbków – mojej Basi pierwszy ząb wyrósł gdy miała 8 miesięcy, a rozpoczęła jedzenie stałych posiłków za nim skończyła 6 miesięcy. Gdy widziała jak jem wyciągała do nas ręce ( i tak jej do tej pory zostało, a ma już 3 lata przy niej jedzenie się nie zmarnuje 🙂 ).

W internecie znajduje się wiele blogów poświęconych tej tematyce ja gdy poznałam metodę BLW korzystałam z bloga alaantkowe.pl – oczywiście polecam jest tam dużo ciekawych przepisów i informacji dotyczących tej metody.

Starszą córkę karmiłam papkami ze słoiczków i bardzo tego żałuje. Niestety w tym czasie nie była mi znana ta metoda wprowadzania posiłków. Gdy urodziłam Basie byłam już bardziej świadomą mamą i wprowadziłam BLW do jej diety. Do ukończenia 6. miesiąca życia karmiłam Basię wyłącznie piersią aż do 2 lat i 7 miesięcy 🙂

Dzięki BLW Basia lubi wszystkie potrawy nie boi się próbować nowych smaków – ogólnie bardzo lubi jeść 🙂 uwielbia owoce, kasze i mięso – nie ma problemów z jedzeniem. Starsza córka nie karmiona wg zasad metody BLW nie jest niejadkiem jednak je tylko to co zna boi się spróbować czegoś nowego – ocenia potrawę po wyglądzie nie po smaku.

Metoda BLW jest też świetną zabawą sensoryczną dla maluszków – wiem wiem nie ładnie się bawić jedzenie, ale dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, więc tu uczy się jeść 🙂

Jedynym minusem tej metody jest to że po posiłku jest bardzo dużo sprzątania 😉

Metoda BLW:

  • uczy samodzielności podczas spożywania posiłków
  • rozwija umiejętność przeżuwania
  • daje możliwość rozwijania zmysłów poprzez poznawanie smaków, zapachów, konsystencji

Pamiętajcie nie dawajcie dziecku cukru i soli (czytajcie etykiety!!), fast foodów i gotowych produktów, miodu (dzieci do ukończenia 1 roku życia nie powinny go jeść – to silny alergen – botulizm dziecięcy).

Podczas jedzenia zwróćcie uwagę na zasady bezpieczeństwa:

  • Nigdy nie zostawiajcie dziecka samego
  • Dziecko powinno siedzieć prosto
  • Nie wkładajcie dziecku jedzenia do buzi

Polecam do przeczytania książkę – Bobas lubi wybór. Nie chcesz wychować niejadka?- Rapley Gill, Murkett Tracey

Tak to wygląda w praktyce: