to świetna zabawa sensoryczna!

Metodę dziesięciu palców można stosować już od drugiego roku życia dziecka. Przygotowujemy duży arkusz papieru do pakowania wielkości 55 x 40 cm. Ławka lub stolik na której będzie umieszczony brystol powinna być odpowiedniej wysokości do wzrostu dziecka, nie powinna być mniejsza od brystolu i powinna być dostępna z każdej strony tak, aby dziecko miało do niej swobodny dostęp. Następnie przed zajęciami przygotowane powinny zostać farby w takich kolorach jak: żółty, fioletowy, biały, czarny, niebieski, zielony, brązowy. Farby powinny zostać umieszczone w miseczkach obok papieru na stoliku w tej samej kolejności, czyli: czarna, czerwona, fioletowa, biała, żółta, niebieska, brązowa. Jak sama nazwa wskazuje do tej metody wykorzystujemy palce, należy pamiętać, że nie używamy pędzli. Przed rozpoczęciem zajęć stosując tą metodę informujemy dzieci za pomocą takiej formułki:

„W tych miseczkach jest farba, nie będziemy używali pędzli, mamy przecież 10 palców, 5 w jednej ręce i 5 w drugiej – będziemy malować palcami. Dziesięć palców to więcej niż jeden pędzel. Możecie malować cokolwiek zechcecie. Powiedzcie, kiedy obraz będzie skończony”.

Czas metody może trwać od 2 do 40 min w zależności w jakim wieku jest grupa. W przypadku gdy dzieci będą bały się dotknąć farby próbujemy je zachęcić, aby spróbowały. Na koniec możemy zaproponować, aby opowiedziały nam o swoim rysunku.

Przepis na farbę do malowania 10. palcami:

 

 

Do przygotowania farby potrzebujemy:

  • 1/3 szklanki płatków mydlanych rozgotowujemy w 1 szklance wody
  • 1 łyżeczka żelatyny rozpuszczamy w 1/3 szklance wody
  • 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej rozprowadzamy w 1 szklance zimnej wody
  • 1 łyżka gliceryny

 

Do gotujących się mydlin dodajemy żelatynę rozpuszczoną w wodzie i łyżeczkę gliceryny. Następnie czekamy, aż zagotuje się jeszcze raz, potem powstały roztwór zdejmujemy z ognia i dodajemy krochmal cały czas przy tym mieszając, aby nie powstały grudki. Masa powstałej mieszaniny powinna być podobna do budyniu, gdy jest za gęsta dodajemy wody, a gdy za rzadka trochę krochmalu. Na koniec rozlewamy do miseczek i dodajemy trochę zwykłej farby plakatowej.